Printre constructorii de utilaje terasiere de talie mondială, Wacker Neuson este un producător care iese în evidență datorită ofertei sale unice, capabile să ofere exact ceea ce dorește fiecare cumpărător, în plus eficiența lor unică și rezistența deosebită de care dau dovadă pe cele mai dure șantiere făcând din marca germană una dintre cele mai solicitate pe piața europeană.
Bineînțeles, Wacker Neuson este un nume bine cunoscut printre profesioniști, nu numai datorită eficienței utilajelor sale, dar și a inovațiilor unice care oferă utilizatorului avantaje unice pe șantier. Excavatoarele producătorului german includ numeroase inovații, precum sistemul de schimbare rapidă a echipamentelor de lucru Easylock sau soluția software de gestionare de la distanță EquipCare Pro, prin cloud, a utilajelor de pe un șantier.
Probabil însă cel mai apreciat sistem dezvoltat de Wacker Neuson, care a și generat o nouă clasă de utilaje de săpare este VDS – Vertical Digging System.
Pur și simplu VDS este cel mai eficient mod de săpare
-demonstrație video: https://youtu.be/ipLYKeUxfOc –
Pornind de la observația că utilajele compacte sunt utilizate de multe ori să sape în locuri cu acces greu, de obicei cu diferențe de nivel, în pante accentuate sau pe jumătate urcate pe trotuar, pentru a preveni înclinarea întregului utilaj, cu cabină și deci și braț de săpare, Wacker Neuson a inventat Sistemul de săpat vertical VDS.
Orice operator a lucrat de multe ori pe un șantier cu utilajul înclinat pe lateral, iar experiența nu este una prea plăcută, deoarece randamentul de lucru este afectat serios din motive cât se poate de obiective: săparea cu o cupă care intră pe diagonală în pământ, mai întâi cu dinții laterali, nu permite umplerea ei decât parțială. În continuarea, mișcarea de rotire pentru descărcare se face excentric, rulmentul de rotire de mare diametru fiind și el supus unor sarcini dinamice care se simt la nivelul comenzilor, acesta lucrând și el înclinat.
Așadar, pentru a obține totdeauna un randament maxim iar operatorul să poată lucra fără eforturi deosebite, suprastructura rotitoare a excavatorului, precum și rulmentul de mare diametru, sau coroana dințată care asigură rotirea trebuiesc totdeauna să lucreze la orizontală.
Pornind de la această problemă majoră, reală, des întâlnită pe șantiere, specialiștii Wacker Neuson au găsit soluția prin montarea sistemului VDS – Vertical Digging System pe șasiul excavatoarelor sale. Practic, atunci când excavatorul trebuie să lucreze înclinat, un sistem hidraulic, comandat de operator din cabină, printr-o simplă apăsare de buton, aduce întreaga suprastructură, inclusiv sistemul de rotire și brațul cu cupa la orizontală. Astfel, excavatoarele stabilesc o poziție optimă de lucru la orizontală chiar și în pante de până la 27%. Rezultatele sunt pe măsură: o productivitate semnificativ mai mare, comparativ cu alte utilaje care nu au acest sistem, dar și o precizie a șanțului săpat ce nu poate fi atinsă în alte condiții.
Operatorul beneficiază totdeauna de cea mai bună poziție de lucru, datorită sistemului VDS, acesta putând astfel profita la maxim de cabina spațioasă, scaunul ergonomic și o vizibilitate integrală asupra câmpului de lucru și a zonelor adiacente ale șantierului. Pentru a lucra eficient și fără efort, operatorul poate accesa rapid și de la nivelul solului punctele centrale de întreținere.